reklama

Vytváranie zisku zdravotných poisťoisťovní je nemorálne?

Zamyslenie sa nad nemorálnosťou vytvárania zisku zdravotných poisťovní...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Od kedy to prvý krát premiér povedal, zamýšľam sa nad tým, prečo je vlastne zisk súkromných zdravotných poisťovní nemorálny. Argumenty o tom, že zdravotníctvo je na tom veľmi zle, a tak by ten zisk mal byť použitý opätovne v zdravotníctve, sa mi nezdajú byť dostatočne silné vzhľadom na to, že súkromné zdravotné poisťovňe sa o poistenca postarajú rovnako dobre ako štátne. Zrejme sa nájde niekto, kto bude proti tomuto tvrdeniu oponovať, no fakt, že v súkromných poisťovniach je poistená tretina obyvateľov Slovenska, potvrdzuje moje tvrdenie. Keby súkromné poisťovne boli nevýhodnejšie, určite by sa poistenci prepoistili späť do verejnoprávnych. Zisk však iba motivuje k efektivite, ak nebude možný zisk, poisťovne stratia motiváciu fungovať efektívne, a budú peniaze poistencov prelievať inak. Pokiaľ teda niekto vykoná tú istú službu rovnako dobre, ale pritom ešte niečo aj ušetrí, tento zisk nemôže byť považovaný za nemorálny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak teda štát chce silou mocou znížiť zisk súkromných poisťovní, mohol by to urobiť napríklad tak, že verejnoprávne poisťovne bez zvýšenia poistného zlepšia svoje služby pre poistencov (napríklad by mohli preplácať viac z ceny liekov). Tým by zvýšili konkurenciu na trhu poisťovní, a súkromné poisťovne by museli dať poistencom viac, aby tí neprešli do výhodnejších verejnoprávnych poisťovní. Logicky by sa tak znížil zisk súkromných poisťovní, a zvýšila kvalita zdravotnej starostlivoasti.

Prečo tak teda verejnoprávne poisťovne, ktoré podľa vlády fungujú rovnako efektívne ako súkromné, a teda tiež vykazujú zisk (či nie?), ešte nepristúpili k takémuto kroku? Odpoveď sa skrýva v efektivite verejnoprávnych poisťovní. Nie sú rovnako efektívne a práve preto navytvárajú zisk. Ak by mali zlepšiť pri rovnakom poistnom svoje služby poistencom, viedlo by to len k ich zadĺženiu, čo si však vláda nemôže dovoliť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prečo teda chce vláda zakázať zisk zdravotým poisťovniam, keď zisk je jedným z motivujúcich faktorov pre efektívne fungovanie akejkoľvek spoločnosti a konkurenčné prostredie zas motívom pre kvalitu? Prečo sa nesnaží radšej zlepšiť konkurenčné prostredie? Alebo to len vláda tliacha do vetra, ako sme sa už neraz mohli presvedčiť od kedy je pri moci?

Ľudia, najmä nezamestnaní alebo podpriemerne zarábajúci, zvyčajne cítia pri slove súkromník závisť či dokonca nenávisť. Súkromníci sú predsa bohatí a zarábajú na náš úkor. Tvrdenia o zobratí zisku súkromníkom v takýchto ľuďoch samozrejme nachádzajú podporu. Nevadí pritom, že v prípade zániku súkromných poisťovní, by sa zdravotná starostlivosť vôbec nezlepšila, naopak mohla by sa ešte zhoršiť. Veď v takom prípade by sa situácia opäť dala interpretovať tak, že skúkromníci vycicali zdravotníctvo, a vláda by nakoniec aj tak dobre obstála...

František Debnár

František Debnár

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som muž, študent, zamestnanec, priateľ, syn, brat a srandista v prvom rade:D Zoznam autorových rubrík:  Moje názoryVýroky

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu